niedziela, 28 października 2018

Klasa III gimnazjum. Lekcja nr 6 "Od dyrektoriatu do cesarstwa"

Po upadku jakobinów w 1794 roku władzę w rewolucyjnej Francji przejął nowo utworzony Dyrektoriat, składający się z pięciu osób, wspierany przez Radę Starszych i Radę Pięciuset. Władza tego nowego organu nie była jednak silna. Ludność Francji była już zmęczona pogarszającą się sytuacją gospodarczą, jak również trwającym cały czas poborem do wojska młodych mężczyzn.

W tym samym czasie wieści o trudnej sytuacji Dyrektoriatu docierały do Egiptu, gdzie wojska francuskie pod dowództwem Napoleona Bonaparte od 1798 roku toczyły walki o zajęcie go i odcięcie Wielkiej Brytanii od jej azjatyckich kolonii. Wiadomości były wysyłane do Napoleona przez jego brata, Lucjana Bonaparte, również wojskowego.

Napoleon uznał, że sytuacja panująca w kraju jest sprzyjająca każdemu planowi przejęcia władzy, dlatego też porzucił on swoje wojska w Egipcie i powrócił do Francji, lądując na kontynencie 20.10.1799 roku. Spisek mający na celu zmianę u władzy popierała spora liczba wojskowych, część ludu francuskiego, jak również niektórzy członkowie dotąd sprawującego władzę rządu, wraz z członkiem Dyrektoriatu Emmanuela – Joseph Sieyes'a. Ten ostatni liczył, że w razie zwycięstwa puczystów uda mu się przejąć pełną władzę w państwie.

Do przewrotu doszło 18 brumaire'a (9.11.) 1799 roku. Wojsko otoczyło wtedy siedzibę rządu i doprowadziło do jego aresztowania. W ciągu następnych dni Napoleon uchwycił władzę w państwie, zręcznie ograniczając przy tym rolę swoich współspiskowców i konkurentów, z Sieyes'em na czele.

W wyniku wprowadzenia nowej konstytucji (24.12.1799) władzę miało sprawować trzech konsulów, z czego pierwszym z nich miał być Napoleon.  Posiadali oni władzę wykonawczą. Zlikwidowano Radę Pięciuset, zamiast tego istniały Rada Stanu, Trybunat i Zgromadzenie Prawodawcze, posiadające władzę ustawodawczą. W praktyce większą część władzy posiadał w swoim ręku Pierwszy Konsul.

W 1804 roku Napoleon uznał, że posiada już wystarczająco silną władzę, by pójść krok dalej. Najpierw przeprowadził on referendum, w którym większość Francuzów opowiedziała się za poparciem jego planów, później zaś, 2.12.1804 roku w katerze Notre-Dame Napoleon koronował się na cesarza Francuzów (a nie Francji), tworząc Cesarstwo Francuskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Klasa III gimnazjum. Lekcja nr 12 "Księstwo Warszawskie"

Księstwo Warszawskie zostało utworzone przez Napoleona I Bonaparte w roku 1807 na mocy pokoju zawartego w Tylży. Księstwo Warszawskie fo...