niedziela, 28 października 2018

Klasa III gimnazjum. Lekcja nr 4 "Rewolucja francuska - "Ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi”…


1789 – zwołanie Stanów Generalnych (parlament złożony z trzech stanów) we Francji
1. duchowieństwo (ok. 130 tys.) - mały podatek, podatki pośrednie oraz ,,ofiara darmowa”
2. szlachta – posiadacze wielu ziem, zwolnieni z większości podatków
3. pozostali – wysokie podatki. Stan ten był zróżnicowany.
Burżuazja – bogatsi mieszczanie.
Król chciał nałożyć większe podatki. Wybuchł spór o sposób głosowania (duchowieństwo prawie 300 reprezentantów, szlachta - 300; stan trzeci 600), ponieważ najliczniejszy stan trzeci nie mógł mieć nigdy większości, jeśli przeciwko niemu głosowałoby duchowieństwo i szlachta. Wyższe stany odrzuciły propozycję. Stan trzeci ogłasza się Zgromadzeniem Narodowym  rozpoczęła się rewolucja francuska (1789-1799). Ludwik XVI zamknął salę obrad, ponieważ oburzył się na reprezentantów stanu trzeciego. Oni przenieśli się do Sali Gry w piłkę – przysięga, że Zgromadzenie Narodowe nie zostanie rozwiązane dopóki nie uchwali konstytucji. Król ustąpił, ale uzbroił się w wojsko, przez co paryżanie zaczęli gromadzić broń.
14 lipiec - zburzono Bastylię – symbol władzy absolutnej, zamordowano kilku oficerów i komendanta więzienia.
Wielka trwoga - strach arystokratów przed grupami głodujących chłopów, którzy kradli i mordowali w myśl haseł rewolucji francuskiej „wolność, równość, braterstwo”.
4/5 sierpnia - Zgromadzenie Narodowe znosi przywileje stanowe. Jednak feudalizmu nie przekreślono.
Sierpień 1789 – Zgromadzenie uchwaliło Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Nie wprowadziła do końca równego prawa: kobiety nie miały praw wyborczych, ani nie przekreślono niewolnictwa, jednak padło w niej pojęcie prawa człowieka
1790 - ustawa cywilna o duchowieństwie: wybór proboszczów i biskupów przez wiernych, wypłacane  pensje. Papież krytykuje dokument.
Wrzesień 1791 uchwalenie konstytucji:
- Francja jest monarchią konstytucyjną,
- zlikwidowano feudalizm,
- wprowadzono trójpodział władzy,
- podzielono obywateli na: czynnych (mężczyzn, płacących wysokie podatki) i biernych (kobiety i ubożsi mężczyźni) bez praw wyborczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Klasa III gimnazjum. Lekcja nr 12 "Księstwo Warszawskie"

Księstwo Warszawskie zostało utworzone przez Napoleona I Bonaparte w roku 1807 na mocy pokoju zawartego w Tylży. Księstwo Warszawskie fo...